fbpx

Kupowanie działek – czy stanie się trwałym trendem?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Epidemia koronawirusa uświadomiła wielu z nas, że małe mieszkania w bloku nie są wystarczające do pracy zdalnej, czy przebywania z dziećmi non-stop.

Polacy zatęsknili za kontaktem z naturą i zmienili optykę – skoro praca zdalna będzie zyskiwać na popularności, to lepiej pracować z przestronnego domu z ogrodem, a do centrów miast docierać tylko okazjonalnie. Spowodowało to wzrost zainteresowania działkami o ponad 120%, a domami o 30%. Jednocześnie znacznie mniej ludzi poszukiwało mieszkań w blokach do kupna lub wynajmu (dane Morizon.pl):

Kupowanie działek maj 2020

Źródło: Morizon.pl

Zakup domu zamiast mieszkania
Domy pod miastem wracają do łask, źródło: Freepix

 

Czego coraz częściej poszukują Polacy:

  • działki rekreacyjne z dostępem do lasu lub wody; na działce o przeznaczeniu rekreacyjnym można zbudować mały dom do 35 m.kw. (bez pozwolenia na budowę)
  • miejskie działki ROD; wersja budżetowa – nie nabywamy prawa do gruntu, a jedynie do nasadzeń (domku, zieleni)
  • działki budowlane pod budowę domu jednorodzinnego, dobrze skomunikowane z miastem

Ten trend nie dotyczy tylko Polski. Dane z krajów Zachodu wskazują wzmożone zainteresowanie działkami od wiosny 2020 r.:

Zainteresowanie działkami USA

Źródło: Google Trends

Czy kupowanie działek może stać się trwałym trendem, przyczyniającym się do wzrostu cen? Według wielu ekspertów ziemia nie będzie tracić na wartości, a wręcz w dłuższej perspektywie pozwoli zarobić. Czy istnieją fundamentalne przesłanki wskazujące, że ziemia będzie coraz bardziej ceniona?

Naszym zdaniem – tak.

 

Oto 4 trendy wskazujące na to, że działki nie będą tracić na wartości:

  1. Ziemia nie jest zasobem nieskończonym, więc tylko przez tę właściwość utrzymuje wartość w długim terminie
  2. Kryzys epidemiologiczny uświadomił ludziom, jak ważne jest zrównoważone życie bliżej natury. Będziemy bardziej świadomie konsumować, a czas wolny spędzać częściej w kraju, poza miastami. Wskazuje na to nawet szef serwisu Airbnb, Brian Chesky: https://www.youtube.com/watch?v=lrFZr6Ih7cU
  3. W tym roku mówi się mniej o kryzysie klimatycznym, ale problem nie zniknął. Ludzie coraz częściej odczuwają potrzebę posiadania własnego domu z dostępem do wody właśnie to po, by być samowystarczalnym.
  4. Praca zdalna jako trend w pewnym stopniu utrzyma się. Pracodawcy dostrzegli korzyści w pracy zdalnej (efektywność pracy nie spadła) i coraz częściej będą pozwalać swoim pracownikom na opuszczenie biur. A jeśli możemy pracować w dużej mierze zdalnie, to nie ma potrzeby posiadania mieszkania w centrach miast.

Tylko te czynniki powodują, że działki mogą być gorącym trendem przez najbliższych kilka lat. Oczywiście istnieje też szansa, że część osób deklarująca życie bliżej natury wróci do wygodnego życia w mieście, z mnóstwem udogodnień, więc wzmożone zainteresowanie działkami nie będzie oznaczało nie  gwałtownego odwrotu od miast.

Więcej tekstów z bloga:

Zgłoś mieszkanie

Jeśli planujesz oddać mieszkanie w zarządzanie lub poszukujesz skutecznego pośrednika – jesteśmy do Twojej dyspozycji