fbpx

Ryzyka związane z wynajmem, o których właściciele często nie myślą

Facebook
Twitter
LinkedIn

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem to jedna z najlepszych i najpopularniejszych form zarabiania na posiadanym kapitale, dająca zadawalające zyski. Nie ma jednak zysków bez ryzyka. W wynajmie ryzyk jest sporo i mogą się wiązać nie tylko z utratą przychodów, ale również z utratą dostępu do naszego mieszkania z jednoczesną koniecznością ponoszenia kosztów jego utrzymania.

Istnieją trzy podstawowe ryzyka związane z wynajmem:

1. Okresy bez wynajmu.

Jeśli zależy nam na znalezieniu odpowiedniego i uczciwego najemcy, musimy na proces jego poszukiwań poświęcić sporo czasu. Pośpieszny wynajem może okazać się ryzykowny i nieopłacalny. Natomiast po zakończeniu umowy najmu nie tylko musimy znaleźć kolejnego lokatora, ale powinniśmy również odświeżyć i przygotować dla niego
nasze mieszkanie. Są to okresy, w których nie zarabiamy. Mimo wszystko lepiej poczekać dłużej i wynająć nieruchomość wybranej, rzetelnej osobie.

2. Zniszczone mieszkanie

Niestety nie wszyscy lokatorzy dbają o wynajmowane mieszkania. Zabezpieczyć w takiej sytuacji może nas kaucja. W przypadku większych zniszczeń z pewnością nie pokryje wszystkich kosztów. Dobrą praktyką jest sporządzanie, przed przekazaniem mieszkania, szczegółowego protokołu zdawczo-odbiorczego wraz z dokumentacją fotograficzną. Jest to czynność bardzo czasochłonna, jednak w przypadku konieczności
wniesienia sprawy do sądu, taka dokumentacja będzie stanowiła podstawowy dowód dla naszych roszczeń.

3. Nieuczciwy najemca

A jak zabezpieczyć się przed lokatorem, który przestanie płacić i nie będzie chciał się wyprowadzić? Umowa najmu nie jest tutaj skutecznym narzędziem. Ustawodawca zdecydowanie bardziej chroni interesy najemców niż właścicieli. W najgorszym przypadku możemy nawet stracić dostęp do naszego mieszkania nawet na kilka lat. Nie tylko nie będziemy na nim zarabiać, ale będziemy zmuszeni ponosić koszty jego
utrzymania. Interesy właściciela miała zabezpieczać umowa najmu okazjonalnego, w której najemca jest zobowiązany wskazać adres trzeci, którego właściciel wyrazi zgodę, że przyjmie go w razie eksmisji. Niestety ta konstrukcja okazała się dziurawa, ponieważ właściciel nieruchomości trzeciej może bez żadnych konsekwencji wycofać swoją zgodę, co wydłuża czas działań komorniczych.

Jak zabezpieczyć się przez ryzykami wynajmu?

Jedną ze skutecznych metod ograniczania przez właścicieli ryzyk związanych z wynajmem jest skorzystania z usług profesjonalnych zarządców wynajmu. Fairy Flats dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, wypracowanym procedurom i standardom działania sprawnie ogranicza te ryzyka i skutecznie zabezpiecza interesy właścicieli.

Dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed ryzykami lokatorskimi jest wynajem mieszkania firmie. Nie jest to wówczas wynajem na cele mieszkaniowe i przepisy o eksmisji nie są stosowane. Pewnym sposobem może też być zlecenie operatorowi najmu wynajmu krókkoterminowego. Goście krótkoterminowi również nie podlegają pod przepisy eksimisyjne i można ich wyprowdzić z lokalu, a samowolnie przełużony pobyt traktować jako wyłudzenie usługi hotelowej.

Zastanawiasz się nad wynajmem krótkoterminowym? Wypełnij formularz i zakwalifikuj się na bezpłatną konsultację

Więcej tekstów z bloga:

Zgłoś mieszkanie

Jeśli planujesz oddać mieszkanie w zarządzanie lub poszukujesz skutecznego pośrednika – jesteśmy do Twojej dyspozycji